Categoriile de TVA din E-Factura

Întrebări și răspunsuri despre utilizarea aplicației eFactura de la StillCo
octavcalin
Mesaje: 8
Membru din: 08 Ian 2024, 05:36

Categoriile de TVA din E-Factura

Mesaj de octavcalin »

Mulți dintre clienții noștri au o problemă cu înțelegerea categoriilor de TVA și aplicarea lor atunci când redactăm o e-factură.
Explicam mai jos categoriile care pot apărea și cazurile când se aplică:
  • 1. S - Cota normală și cota redusă a TVA: Pot fi mai multe cote, in functie de legislația curentă și aceste cote se aplică majorității bunurilor și serviciilor vândute în România. Cota normală este cea standard, în timp ce cota reduse se aplică după caz anumitor produse sau servicii, conform legislației fiscale.

    2. Z - TVA cota zero: Este o cota de TVA "0%". Ea se aplică în anumite tranzacții specifice, cum ar fi exporturile sau livrările intracomunitare, unde TVA-ul este colectat în țara destinatarului. Se foloseste deobicei pentru cei care fac facturile externe.

    3. E - Scutire de TVA: Se specifică pe factură acest conform cu legislația în vigoare, si este valabila pentru tranzacții scutite de TVA conform unor legi naționale sau din Uniunea Europeană. Acest lucru include, de exemplu, anumite servicii educaționale, medicale sau comert cu produse second-hand, etc. Motivul exact al aplicarii trebuie specificat in e-factura.

    4. AE - TVA cu taxare inversă: Se foloseste atunci când, in cazul tranzacțiilor responsabilitatea de a declara și plăti TVA-ul ii revine vanzătorului.

    5. O - Nu face obiectul TVA: Această categorie se aplică la tranzacțiile care nu sunt supuse TVA conform legislației în vigoare și se foloseștecodul VATEX-EU-O de scutire TVA. Această categorie este folosită de entitățile juridice care nu sunt plătitoare de TVA, si nu au obligația de colecta TVA.
Aceste coduri se bazează pe Directivele Uniunii Europene si legislația națională.

Astfel:
  • VATEX-EU-79-C: Se referă la excepțiile conform Articolului 79, litera c din Directiva 2006/112/EC, a Consiliului UE. Acest articol acoperă reguli speciale privind locul prestărilor de servicii.
    VATEX-EU-132 și Subcodurile (132-1A, 132-1B, etc.): Aceste coduri sunt bazate pe Articolul 132 din Directiva 2006/112/EC, care detaliază scutirile pentru anumite activități de interes public.
    VATEX-EU-143 și Subcodurile (143-1A, 143-1B, etc.): Se bazează pe Articolul 143 din Directiva 2006/112/EC, care explică scutirile la import pentru anumite bunuri și tranzacții.
    VATEX-EU-148 și Subcodurile (148-A, 148-B, etc.): Aceste coduri se referă la Articolul 148 din Directiva 2006/112/EC, care acoperă scutiri pentru anumite livrări de bunuri și tranzacții legate de aeronave și nave.
    VATEX-EU-151 și Subcodurile (151-1A, 151-1B, etc.): Aceste coduri sunt bazate pe Articolul 151 din Directiva 2006/112/EC, care oferă scutiri pentru organizații internaționale, forțele armate ale statelor NATO, etc.
    VATEX-EU-309: Bazat pe Articolul 309 din Directiva 2006/112/EC, care reglementează regimurile speciale pentru bunuri second-hand, obiecte de artă, de colecție și antichități.
    VATEX-EU-AE : Referindu-se la situațiile de taxare inversă, conform prevederilor specifice din Directiva 2006/112/EC.
    VATEX-EU-D, F, I, J, IC, G, O : Aceste coduri se referă la diverse regimuri speciale detaliate în diferite articole din Directiva 2006/112/EC, De exemplu, regimul special pentru agențiile de turism este acoperit de Articolul 306-310, regimul special pentru bunuri second hand, obiecte de artă, obiecte de colecție și antichități de Articolul 311-343, și așa mai departe.
Pentru informații suplimentare pentru aplicarea exacta și incadrarea exactă în motivelor de scutire de TVA la redactarea e-Factura vă oferim Directiva UE https://eur-lex.europa.eu/legal-content ... 32006L0112.
Scrie răspuns